Baza wiedzy

Jak działają rolety dzień noc?

Wśród różnych dekoracji okiennych niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszą się rolety okienne. Są one użyteczne, jeśli chodzi o ochronę przed zbyt dużym nasłonecznieniem. Wiele osób jest jednak niezadowolonych z tego, że po podniesieniu rolet nic nie chroni wnętrza pomieszczenia przed spojrzeniami ciekawskich. Interesującym produktem, który znakomicie rozwiązuje ten problem są rolety dzień-noc. Zobaczmy, w jaki sposób działają i jaki efekt można dzięki nim uzyskać.

Sterowanie roletą dzień i noc

Rolety dzień-noc wykorzystują materiał, który składa się z dwóch rodzajów tkanin. Jedna z nich przypomina materiał firanowy i ma postać cienkiej, przezroczystej siateczki. Druga to standardowa tkanina wykorzystywana w zwykłych roletach. Oba materiały są ze sobą połączone, tworząc naprzemiennie położone jednorodne pasy.

Mechanizm działania rolety dzień-noc jest podobny jak w przypadku rolet standardowych. Materiał jest nawijany na specjalny wałek lub rozwijany, dzięki pociąganiu jednego z końców łańcuszka zazębiającego się z mechanizmem przypominającym nieco niewielkie kółko z otworami.

Dzięki obrotom wałka materiał unosi się ku górze, odsłaniając okno, lub opada w dół, zasłaniając je. Modyfikacją w stosunku do zwykłej rolety jest jednak to, że drugi koniec materiału nie porusza się swobodnie, a jest przymocowany tuż obok wałka, prostopadle do niego. W związku z taką konstrukcją materiał przesłaniający okno jest przez cały czas zagięty, a okno jest przesłaniane przez jego dwie warstwy.

Ze względu na to, że pasy materiału są ułożone naprzemiennie, a ich szerokość jest niemal taka sama wraz z podnoszeniem lub opuszczaniem materiału rolety mamy do czynienia z sytuacją, w której części przezroczyste i zasłaniające zachodzą na siebie wzajemnie w różnym stopniu.

Oznacza to, że możemy roletę ustawić w pozycji, w której na dwóch warstwach tkaniny spotyka się ze sobą materiał prześwitujący i zasłaniający. W takim położeniu roleta ogranicza przenikanie światła i sprawia, że roleta jest zasłonięta.

W sytuacji, gdy pasy przezroczyste i zaciemniające z jednej warstwy materiału spotykają się na tej samej wysokości ze swoimi odpowiednikami z drugiej warstwy, uzyskujemy efekt, w którym połowa powierzchni okna, którą zajmuje roleta, jest przesłonięta, a połowa nie.

Ponieważ regulacja odbywa się płynnie, można również uzyskać różne stany pośrednie i regulować ilość wpadającego do środka światła zmieniając powierzchnię, na której materiał przezroczysty jest zasłonięty jednolitą tkaniną z drugiej warstwy.

Dolna część materiału rolety jest dodatkowo obciążona specjalną rolką. Sprawia ona, że materiał jest odpowiednio rozciągnięty, a zmiany ustawień odbywają się płynnie i precyzyjnie.

Trzeba pamiętać, że obie warstwy materiału rolety mogą być całkowicie lub częściowo podniesione do góry. W takiej sytuacji zasłonięty w całości lub częściowo będzie tylko fragment okna.

BATIK69 # Situs Daftar Slot Gacor Hari Ini Scatter Hitam Terlengkap
ssh premium